Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Mexico har indført en importtold på 156 procent for alt sukker – fra roesukker til sirupper – og hele 210 procent for raffineret flydende sukker. Det fremgår af et dekret underskrevet af præsident Claudia Sheinbaum og offentliggjort mandag aften, ifølge nyhedsmediet Reuters.
Hidtil har importerede sukkervarer været pålagt en fast told på 360–390 dollar per ton. Selvom Mexico normalt ikke importerer sukker, har dårligt vejr og lav eksport til USA de seneste år øget behovet.
Ifølge Carlos Blackaller fra landets sukkerproducentforening vil tolden praktisk talt eliminere muligheden for import og give lokale producenter en stærkere position på hjemmemarkedet i 2025/26-sæsonen.
Mexico producerer årligt omkring fem millioner ton sukker, hvoraf det meste forbruges nationalt.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · I går
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.