Brasiliens regering forbereder et modsvar til de nye amerikanske toldsatser, som USA har indført på en række brasilianske varer, skriver Reuters.

Regeringen overvejer blandt andet at begrænse amerikanske audiovisuelle selskabers aktiviteter og suspendere visse amerikanske lægemiddel- og landbrugspatenter.

Tiltagene bygger på Brasiliens gensidighedslov, som præsident Luiz Inácio Lula da Silva har meddelt, at regeringen vil anvende efter USA's beslutning om nye toldsatser. Ifølge Reuters ønsker Brasilien at rette presset mod amerikanske immaterielle rettigheder frem for at indføre modsatrettede importtoldsatser. Formålet er at undgå højere priser og forstyrrelser i de brasilianske forsyningskæder.

Vicepræsident Geraldo Alckmin oplyste i sidste uge, at præsidenten vil beslutte, hvordan loven skal bringes i anvendelse. Han understregede samtidig, at loven ikke er udtryk for gengældelse, men et redskab til at beskytte Brasiliens nationale interesser og økonomi.

Bekymring blandt eksportører

Finansminister Dario Durigan oplyste, at regeringen samtidig vil præsentere kreditordninger og anden støtte til de sektorer, der bliver ramt af de amerikanske toldsatser. Tiltagene ventes klar i begyndelsen af august, men regeringen forventer at bruge færre offentlige midler end ved den tilsvarende støtteordning sidste år.

Brasilien fastholder samtidig, at landet fortsat er åbent for diplomatiske forhandlinger med USA.

USA har ifølge Reuters advaret om, at landet vil revurdere sine tiltag, hvis Brasilien gennemfører modforanstaltninger. Det har skabt bekymring blandt brasilianske eksportører, hvor flere arbejder på at reducere afhængigheden af det amerikanske marked.

Brasilien vil desuden genoptage en verserende sag i Verdenshandelsorganisationen om told på elektroniske overførsler. En afgørelse til Brasiliens fordel vil kunne styrke landets juridiske grundlag for eventuelle modforanstaltninger efter internationale handelsregler.

Eksporten til USA faldt med 13 procent i årets første halvår, mens Brasiliens samlede eksport steg 5,1 procent i samme periode.

Finans