USA's hvede lider under tørke

USA's hvedehøst er truet af mangel på regn. Arkivfoto
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Mens regnen i sidste uge gjorde stor gavn for de tørre, danske marker, så venter man stadig på livsvigtig regn til de store kornarealer i USA, oplyser AgroMarkets.
Hele 58 procent af vinterhveden i USA har det er for tørt, oplyser AgroMarkets, som også kan fortælle, at kun omkring 30 procent af hveden står godt eller meget godt.
- Det er noget dårligere end normalt, og i takt med at nedbøren stadig ikke melder sin ankomst, forværres situationen, skriver AgroMarkets, som oplyser videre, at det tørre vejr i USA ligger helt anderledes i år end sidste år, hvor tørken især var i de nordlige stater, og dermed mere ramte majsbæltet.
Da det tørre vejr i år rammer de sydlige stater, rammer det hvedearealerne noget kraftigere, fremgår det.
For vårhveden, der primært dyrkes i de nordlige stater, er andelen, der er tørt, kun 28 procent. Vårhveden står også noget bedre her.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.






































