Flere noteringer stiger igen - Danmark fortsat nummer sjok
Efter en pause er der igen opdrift i flere europæiske noteringer for slagtesvin. Dog ikke i den danske notering, der ikke kan følge med, konstaterer Danske Svineproducenter.
- Efter en pause i sidste uge fortsætter det europæiske slagtesvinemarked den positive tendens i denne slagteuge, og noteringerne fortsætter med at stige i flere EU-lande, lyder det fra Danske Svineproducenter.
Den korte forklaring er, at det er et lille udbud af slagtesvin, der fører til de stigende noteringer.
Således er noteringerne steget i blandt andet Tyskland, Holland, Belgien, Frankrig og Østrig.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
- Den danske notering, der uændret er på sidstepladsen, kan ikke følge med i den europæiske prissammenligning, bemærker Danske Svineproducenter. Arkivfoto