Ingen noteringsændring på oksekød trods efterårsaktivitet

Afsætningen af dansk okse- og kalvekød er på hjemmemarkedet særligt drevet af, at der er kommet gang efterårssortimentet. Det gælder både for de danske detailkunder og for foodservice. Det skriver Danish Crown Beef i sin ugentlige markedsopdatering, hvor det fremgår, at man fastholder sine notering i alle kategorier i uge 41.

»Vi har i et par uger haft fokus på at få skudt gang i afsætningen af efterårssortimentet, og det begynder at røre på sig nu både i detail og på foodservice. Begge steder ser vi en fornuftig efterspørgsel«, siger Henning Sønnichsen, der tilføjer, at kontakten med kunderne omkring vintersortimentet også er godt undervejs.

Hos konkurrenten Himmerlandskød melder man også om et roligt tempo på markederne for okse- og kalvekød. Her har man i uge 40 fastholdt sin notering i samtlige kategorier.

Læs også