De senere år har været gunstige for de danske ægproducenter, og i mediebilledet har der løbende været positive reportager fra branchen. Senest kunne Danæg A/S, der er det største æg-pakkeri i Danmark, meddele, at koncernen kom ud af 2023 med et rekordregnskab.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
De seneste tal for EU-kommissionen, der stammer fra uge 22, viser, at gennemsnitsprisen på konsum-æg i Europa er faldet med 17,5 procent sammenlignet med samme periode i 2023. Arkivfoto: Morten Ipsen
Figur 1: Prisudvikling i perioden 2022-2024. Europa (blå), USA (rød), Brasilien (grøn) og Indien (sort). Kilde: Europa-Kommissionen
I 2024 forventes det, at den europæiske konsumægsproduktion vokser med 0,4 procent i forhold til 2023. Arkivfoto