Prisforskellen mellem europæisk hvede og rapsfrø har svinget voldsomt op og ned siden 2019 og især under coronakrisen. Lige nu står vi dog igen med det, der betegnes som det perfekte bytteforhold imellem de to afgrøder. Det vil sige en pris for rapsfrø, der koster præcis det dobbelte af prisen for hvede på MATIF-børsen i Paris.
De seneste uger har der været en anelse pres på den europæiske hvedepris på afgrødebørsen MATIF i Paris. I samme periode har vi set en rapspris på MATIF stryge i vejret. Det betyder, at prisen for rapsfrø nu har hentet ind på hvedeprisen, og vi står af samme grund nu med det, der betegnes som det perfekte bytteforhold imellem prisen for de to store europæiske afgrøder.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.