Selvom de spekulative amerikanske kapitalfonde i sidste uge solgte en anelse ud af tidligere købte majsfutures på afgrødebørsen i Chicago, så er de stadig i besiddelse af en næsten historisk stor købsposition.
Aldrig tidligere har de spekulative amerikanske kapitalfonde holdt en så stor købsposition med majsfutures i så lang tid, som tilfældet har været siden slutningen af 2020.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Månedsgraf: CBOT Majs i US-cent pr. bushe
Den næsten historisk store købsposition, som de spekulative kapitalfonde ligger inde med, indikerer at kornpriserne skal yderligere op i 2021, fra nuværende prisniveau.