De ret så konsistente kursstigninger, der har været tale om på aktiemarkedet hen over nu godt halvandet år, er intakt. Men der er tegn til, at styrken i opturen er aftagende og at vi derfor kan se frem til lidt nedadgående korrektion i de kommende måneder.
Kigger vi på det ledende europæiske og tyske aktieindeks, DAX30, så kan vi konstatere, at det seneste halvandet år har været noget af en festlig og profitabel omgang for investorer på aktiemarkedet generelt set. Men en fest fortsætter ikke for evigt. Lige nu er der således de første alarmer på, at festen på aktiemarkedet kan være i gang med at ebbe ud for en stund. Det er i det mindste, hvad de tekniske indikatorer – RSI og
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.