Ruslands krig kan ramme ukrainsk hvedeproduktion i flere år frem
Ifølge Ukraines landbrugsministerium vil den igangværende krig i landet få store konsekvenser for den globale forsyningssituation med hvede og afgrøder i flere år fremadrettet. Han forventer, at problemet som minimum vil stå på i tre år frem.
Ukraine bliver ofte nævnt som værende verdens brødkammer. Det skyldes landets enorme hvedeproduktion, samt det faktum at Ukraine normalt er blandt verdens fire største eksportører af hvede.
Det er blot ikke tilfældet længere efter den russiske invasion af landet den 24. februar. Således holder Rusland den ukrainske hvede fra at blive eksporteret, og ifølge den ukrainske landbrugsminister vil dette problem kunne stå på i minimum tre år frem.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.