Denne uges eksportinspektioner fra det amerikanske landbrugsministerium viser sig endnu en gang at være slemt skuffende for hvede. Derimod er eksporten tilbage på sporet med hensyn til majs og sojabønner.
De ugentlige eksportinspektioner fra det amerikanske landbrugsministerium er som bekendt en god indikator for, hvordan det generelt ser ud med hensyn til efterspørgslen efter afgrøder ude på verdensmarkedet.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.