Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Elpriserne i hele Europa har gavn af, at vejret er drejet i retning af de mere kendte mønstre. Hvis vi undgår nye hedebølger, kan vi krydse fingre for et prisfald.
Det skriver AgroMarkets torsdag.
- Langt om længe er sommervejret i Europa ved at normalisere sig til mere ustadigt og vekslende vejr. Det blokerende højtryk nordvest for Skotland er brudt, og det er lettere for lavtrykkene at komme ind over Europam skriver analyseinstituttet.
Ifølge virksomheden betyder normaliseringen af sommervejret mindre risiko for, at kernekraftværkerne løber tør for kølevand fra floderne, mindre behov for el til nedkøling af kontorer og boliger, øget produktion af vindenergi og mere vand til vandkraftværkerne. I alt en god ting for elpriserne med mere normalt vejr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.