Ukrainsk eksport med afgrøder nede med 27,8 procent i denne sæson
Ifølge det ukrainske landbrugsministerium er landets eksport med afgrøder for denne sæson nede med 27,8 procent, set i forhold til hvad landet eksporterede i den forudgående sæson for 2022 og 2023.
Ifølge det ukrainske landbrugsministerium er det gået voldsomt ned for landets eksport med afgrøder i denne sæson for 2023 og 2024. Helt konkret er landets afgrødeproduktion på nuværende tidspunkt nede med 27,8 procent set i forhold til sæsonen for 2022 og 2023. Således er den ukrainske afgrødeproduktion indtil videre på blot 6,92 millioner tons for denne sæson. Til sammenligning lød eksporten med afgrøder ud af Ukraine i samme periode sidste år på 9,63 millioner tons.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Matif-hvede i euro pr. ton
Prisen for hvede på Matif-børsen finder en anelse støtte. Det skyldes blandt andet, at den ukrainske eksport har været markant faldende i indeværende sæson.