Aggressiv spekulation i en stigende sukkerpris
De spekulative kapitalfonde satser aggressivt på, at prisen for sukker skal stige, tilbage mod de topniveauer, der gjorde sig gældende inden det europæiske sukkermarked blev liberaliseret. De spekulative amerikanske kapitalfonde er således nu i besiddelse af den største købsposition i sukkerfutures set hen over de seneste godt fire år.

Månedsgraf: LIFFE Sukker i pund pr. ton Prisen for sukker er allerede gået op med 40 procent siden april måned. En strammere forsyning med sukker på globalt plan og en stigende spekulativ købsinteresse for sukkerfutures forventer jeg, vil trække afregningsprisen for sukker på LIFFE-børsen endnu højere op godt ind i 2021.
For lige godt fire år siden blev det europæiske sukkermarked liberaliseret og det satte gang i en kraftig nedgang i afregningspriser for sukker over alt i verden. Men nu ser det for alvor ud til, at pilen for sukkerprisen igen peger i en noget mere positiv retning for sukkerproducenter. Prisen for sukker på den europæiske afgrødebørs i London har således været inde i en god og kraftig optur siden april måned i år.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her