Selv om der bliver skeporteret færre tons svinekød fra Danmark til udlandet i år end sidste år, er eksportindtægterne steget betragteligt.
I de første syv måneder af 2019 blev der eksporteret 1,348 millioner tons svinekød fra Danmark til resten af verden. Det er et fald på 130.837 tons i sammenligning med samme periode sidste år, hvor eksporten udgjorde 1.477.057 tons.
Til gengæld har de stigende priser på verdensmarkedet også slået igennem for de danske svineproducenter. Det viser tal fra Markedsnyt fra Landbrug & Fødevarer. For hvor eksporten i de første syv måneder af 2018 udgjorde 21,66 milliarder kroner, er værdien for samme periode i 2019 på 23,93 milliarder kroner.
Det er især eksporten til Kina, der har været i fremgang. Fra januar til september i år har den danske svineeksport til Kina steget i værdi fra 1,8 til 3,6 milliarder kroner, altså en fordobling. Til gengæld har eksporten til Tyskland været faldende i både mængde og økonomisk.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.