Kinas import af soja falder 31 procent hvilket er godt nyt for os
Den eskalerende afrikanske svinepest i Kina kan nu ses på landets import af sojabønner, der i maj måned var ikke mindre end 31 procent lavere end i maj måned sidste år. Det kan opfattes, som en kraftig indikation på, at Kina får brug for at importere mere svin og mindre foder i den kommende tid.
For svineproducenter er det godt nyt. Det tegner til at Kina fortsat vil skulle importere store mængder af svinekød på grund af den eskalerende afrikanske svinepest, der hærger i landet. For producenter af foder og her taler vi hovedsageligt om den proteinholdige soja, så er det knap så gode nyheder. Den katastrofale situation, som de står med i Kina, betyder nemlig, at de har måtte nedlægge store bestande med svin i Kina. Derfor er Kinas be
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · I går
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.