Den europæiske hvedepris har været med kraftig pil op de seneste uger, suppleret af en markant nedskrivning af den europæiske hvedehøst. Rapsprisen har derimod været mere tilbageholdende, men begynder nu også at vise tegn på et stort stigningspotentiale i omegnen af 15 til 20 procent fra aktuelt prisniveau.
Det tegner til en elendig europæisk og russisk hvedeproduktion i år, og det har skabt nærmest paniske tilstande på afgrødebørsen i Europa, hvor køberne tager alt hvad de kan få fat i af især hvede. Den europæiske hvedepris nærmer sig dermed med hastige skridt mit mål oppe ved 225 euro. Onsdag kom det anerkendte franske analysebureau, Strategie Grains, med deres nyeste vurdering for den europæiske hvedeproduktion, og
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.