De spekulative kapitalfonde er som vendt rundt på en tallerken efter de voldsomme vejrforhold, der har udspillet sig over Midtvesten i USA på det seneste. Således er de store spekulanter nu begyndt at købe kraftigt tilbage af tidligere solgte majs og sojafutures på afgrødebørsen i Chicago.
Der er kommet et pludseligt stemningsskifte blandt de store spekulative kapitalfonde efter den voldsomme storm over Midtvesten i USA.
I lang tid har de store spekulative kapitalfonde ligget inde med en enorm shortposition af solgte futures i blandt andet majs. Men med det vejrskifte der har været i USA på det seneste, er det gået op for spekulanterne, at der ikke længere er så meget at hente i majsprisen i nedadgående retning.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · 18. september
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.