Hardi ophører hos Heden
Til gengæld øger den fynske maskinforretning fokus på det nye sprøjteprogram Karan fra Kuhn.

Med Hardi-ophøret vil Heden Maskinforretning rette fuld fokus på de nye Karan-sprøjter fra Kuhn.
En æra er slut hos Heden Maskinforretning. Som følge af tilpasningen af forhandlernettet i forhold til de store forandringer og strukturændringer i dansk landbrug har den danske sprøjteproducent Hardi International valgt ikke at lade den midtfynske maskinforretning med afdeling på Als indgå i »det nye Hardi« forhandler-setup.
- Dette farvel til Hardi-produkterne, som vi har forhandlet lige siden 1963, betyder samtidig, at vi vil øge vores fokus på Kuhn, som vi ligeledes har været forhandler af i mange år, pointerer direktør Lars S. Kristiansen, Heden Maskinforretning A/S.
Her peger han ikke mindst på det nye Karan sprøjteprogram fra Kuhn, der fås med tankkapaciteter fra 4.500 til 8.000 lister og med bomme på op til 45 meter med dyseafstand på 25 eller 50 cm. Sprøjterne har Eagle bomkontrol og Autospray præcisionssprøjtning.
- Det er en fremtidssikret løsning, hvor man er godt positioneret til at imødekomme færre og optimale arbejdsdage, strengere miljøkrav og manglende arbejdskraft i landbrug, siger Lars S. Kristiansen men understreger samtidig, at Heden Maskinforretning fortsat vil yde service og have reservedele til Hardi-sprøjter, ligesom ekspertisen omkring produkterne beholdes, også i forhold til support af eksisterende kunder og lovpligtige serviceeftersyn.








































