Et af højdepunkterne på Det Fynske Dyrskue vil som altid være traktorer og maskiner.

Enkelte maskinforretninger er repræsenteret med større separate stande, mens tre fynske maskinforretninger leverer traktorer og redskaber til »Maskinvejen« langs den asfalterede vej gennem dyrskuepladsen.

HCP Maskincenter med afdelinger i Nr. Højrup og Kædeby er blandt udstillerne med egen maskinstand.

- Vi kommer med et udsnit af vores landbrugsprodukter fra begge afdelinger, hvorfra der også vil være medarbejdere på standen, fortæller afdelingsleder og salgsansvarlig Andy Markdal, der dog ikke selv har mulighed for at være med på årets dyrskue. Han skal nemlig giftes om lørdagen.

Det primære fokus på HCP-standen vil dog være have-/parkmaskiner, som også er en stor aktivitet i butikkerne i både Nr. Højrup og Kædeby.

- Dyrskuet er en rigtig god platform både at præsentere vores produkter, men også at vise vores nye setup for virksomheden frem, tilføjer Andy Markdal (se artiklen af HCP Maskincenter Fyn i MaskinParken i denne uge, red.)

Maskinvejen


De tre forretninger, som er repræsenteret på Maskinvejen, er J. Dyhr A/S fra Gudbjerg, Glamsbjerg MaskinCenter og Danish Agro Machinery i Ringe. 
- Vi har i vores fælles forberedelser været optagede af at sikre, at vi kan vise dyrskuegæsterne, hvilke teknologier man bruger i dagens landbrug – både konventionelt og økologisk, fortæller sælger Søren Bollesen fra Danish Agro Machinery i Ringe.
- Vi har en strigle med, så de besøgende kan få et indtryk af, hvordan man ukrudtsbekæmper mekanisk. Gæsterne kan også få lov at se nogle af de præcisionsløsninger, blandt andet et moderne såsæt, som kan så og give gødning samtidig på baggrund af detaljerede markkort og brug af GPS, samt en trailersprøjte, der kan tilføre plantebeskyttelse med 50 centimeters præcision.
De fynske medlemmer i Danske Maskinstationer og Entreprenører (DM&E) er traditionen tro med på dyrskuet med et repræsentativt udvalg af deres maskiner til løsning af alskens kundeopgaver.
Som sidste år tilbyder DM&E en tur i Maskinringen på pladsen for børn eller maskininteresserede i udvalgte, spændende maskiner. Det foregår en gang fredag og to gange lørdag og søndag. 
 

Maskiner