8340 TTV er topmodellen i Deutz-Fahrs nye 8-serie og er opgivet til 340 hk. Traktoren bygger på den nye TTV-transmission og den nye Sigma Vision-kabine, hvor Deutz-Fahr blandt andet har arbejdet med bedre udsyn, mere plads og en mere digital førerplads.

På stand 189 var traktoren ikke alene udstillet som blikfang. FMR brugte også dyrskuet til at fortælle kunder og nysgerrige om teknikken i den nye serie, som placerer sig i den tunge ende af Deutz-Fahrs program. Med stor løftekapacitet, kraftig hydraulik og trinløs transmission er modellen målrettet landmænd og maskinstationer med behov for mange timer og store redskaber foran og bagpå.

Roskilde Dyrskue er det første sted, hvor traktoren kan ses helt tæt på. FMR Maskiner er på stand 189 under hele dyrskuet, der fortsætter lørdag og søndag.

Maskiner