Yding Smedie & Maskiner har gennemført et kvalitetsprogram over de seneste tre år og er netop er blevet Master-certificeret af Case IH, som den første danske maskinforretning. Certificeringen er den højeste standard, man kan opnå hos Case IH.

- Vi er stolte af vores medarbejdere, som fuldt ud fortjener denne anerkendelse. Samtidig er det ingen hemmelighed, at vi stiller høje krav til vores ansattes kvalifikationer, siger indehaver Jeppe Rasmussen, Yding Smedie & Maskiner.

Det er ikke kun internt, at den nye blåstempling styrker virksomheden. Jeppe Rasmussen er sikker på, at certificeringen også gør en forskel for kunderne.

- Hvis jeg var kunde, ville jeg da undersøge, om min forhandler har styr på tingene. Det kan en certificering give et hint om. Master-certificeringen sikrer kunderne, at de bliver hjulpet af højtuddannede medarbejdere. Og at vi har de rette faciliteter til at servicere deres maskiner bedst muligt. Og det er ikke bare noget, vi siger. Vi har faktisk papir på det, påpeger Jeppe Rasmussen med et smil.

Yding Smedie & Maskiner er én af blot fire Master-forhandlere hos Case IH i hele Europa, hvilket vidner om at resultatet ikke har været nemt at opnå.

Tre år undervejs

2020 var året hvor Yding Smedie & Maskiner tog det sidste skridt op ad stigen i Case IH’s kvalitetsprogram, Red Excellence. De seneste tre år har virksomheden arbejdet intensivt med implementeringen af programmet.

- For os er Red Excellence et professionelt og gennemtænkt ledelsessystem, der kan understøtte en vis kvalitet og standard. Vi så straks en række fordele i at arbejde med programmet. Medarbejderne havde allerede niveauet, så opgaven lå hovedsageligt i at få systematiseret og dokumenteret processerne, siger Jeppe Rasmussen.

Samtidig valgte Yding Smedie & Maskiner, at principperne i Red Excellence skulle udrulles bredt i hele virksomheden.

Fundamentet er lagt

Undervejs har Yding Smedie & Maskiner haft et tæt samarbejde med Case IH, blandt andet i form af besøg af deres auditører, der løbende har tjekket faciliteter, processer og medarbejderkompetencer. Og medarbejderne har taget konceptet og metoderne til sig.

Iblandet glæden over certificeringen er samtidig også en stor ydmyghed og respekt for opgaven med at drive maskinforretning.

- Da vi for tre år siden overtog Horsens Maskiner og flyttede vores hidtidige virksomhed og medarbejdere til Horsens, forpligtede vi os på et langsigtet og meget krævende projekt. Fusion, flytning og nybyggeri er nogle af elementerne i vores plan, som vi her tre år senere er kommet i mål med. Vi har således fået skabt et fundament for at drive forretningen fremadrettet. Men vi er slet ikke i mål. Vi arbejder stadig med mange andre dele af udviklingsplanen, slutter konstaterer Jeppe Rasmussen.