Fornem pris for flest solgte minilæssere
Stenderup vinder igen prisen for flest solgte minilæssere

Glæde og tilfredshed hos Stenderup efter modtagelsen af den flotte pris - til venstre adm. direktør Troels Stausholm Jensen og til højre salgschef for Gehl Henrik Lund
Forleden blev der afholdt Manitou Groups årlige forhandlermøde, hvor der traditionens tro bliver uddelt eksklusive priser til de dygtigste forhandlere.
Stenderup A/S vandt for fjerde år i streg prisen for flest solgte kompaktmaskiner.
- Vi er utrolig glade for at modtage prisen igen i år. Vi har i 2021 øget vores fokus på salg ved at ansætte flere mænd i marken, samt fået styrket vores forhandlernetværk i hele landet. Særligt entreprenørsegmentet er vokset igen i år og vi forventer en yderligere stigning i 2022. Kompaktmaskinerne passer perfekt ind i Stenderups portefølje af brands, både i entreprenørsegmentet samt landbrugssegmentet, siger Troels Stausholm Jensen, adm. direktør ved Stenderup.
Stenderup har i mange år være importør af de amerikanskproducerede Gehl minilæssere som kendetegner sig ved 100 procent spær på begge aksler samt håndgas og velkendte komponenter i motorrummet.