UltraFlow-tærskecylinderen bliver standard på New Holland-mejetærskerne
Siden lanceringen af UltraFlow-tærskecylinderen har New Holland solgt stort set alle New Holland CX8-mejetærskerne med UltraFlow-cylinderen. 112 kg ekstra egenvægt, færre og forskudte tærskeslagler gør UltraFlow-cylinderen til et særdeles godt valg af tærskecylinder.

UltraFlow-cylinderen har forskudte slagler, der egner sig til alle små kerner, og som kan konfigureres til arbejde i mange forskellige afgrøder. UltraFlow giver en mere ensartet afgrødestrøm, mindre støj i kabinen, et reduceret brændstofforbrug samt færre blokeringer. Kapaciteten er 12 procent bedre sammenlignet med standardtærskecylinderen. Pressefoto
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
UltraFlow-tærskecylinderen sikrer et bedre afgrødeflow i tærskeren ved højere svinghjulseffekt, og de færre og forskudte slaglemønster giver bedre kerneudskilning. Med en vægt på 112 kg ekstra giver UltraFlow-cylinderen en positiv effekt ved høst af fugtige afgrøder, som diverse frøgræsarter, rug med videre som generelt er i vores nordeuropæiske markeder.
- I 2021 blev UltraFlow-cylinderen også gjort tilgængelig på New Holland CX7-mejetærskerserien, der er en rystemaskine og smallere end CX8-serien. Her viste det sig, at samme effekt fra test i Danmark fra CX8-serien på op til 12 procent mere kapacitet i forhold til standardtærskecylinderen, også på CX7-mejetærskerserien, forklarer Tonny H. Grønne, sales manager Hay & Harvest, New Holland Agriculture fra CNH Denmark A/S.
New Holland har til høstsæson 2023 videreudviklet designet, så det også bliver tilgængeligt på CX6- og CH7-mejetærskeserierne. UltraFlow-cylinderen har en lidt mindre diameter på 600 mm i forhold til de 750 mm, der er i CX7- og CX8-serierne.
Op til 15 procent højere kapacitet
- Vi havde i høstsæson 2022 en New Holland CH 7.70-mejetærsker i Danmark og Tyskland, der blev testet op imod New Holland CH7.70-mejetærsker med standardtærskecylinderen. Resultatet viste her, at effekten fra UltraFlow-tærskecylinderen med en mere jævn og roligere tærskning, havde en højere kapacitet på helt op til 15 procent og et mindre brændstofforbrug på op til 8 procent, siger han.
- Det er i sig selv en meget positiv nyhed og grunden til, at New Holland Danmark fremover kan leveres alle mejetærskere med UltraFlow-designet. Man skal mange år tilbage i tiden, for at finde de designændring på de vitale dele i de konventionelle mejetærskere med så stor effekt og udbytte, slutter Tonny H. Grønne fra CNH Denmark A/S.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.







































