På trods af Claas har midlertidigt stoppet for deres produktion af maskiner i blandt andet Le Mans og Harsewinkel, så er der gode nyheder til danske Claas-kunder. Der er nemlig blevet arbejdet på højtryk for, at få leveret de færdigproducerede maskiner til kunder og forhandlere. I sidste uge blev 106 traktorer sendt afsted fra Le Mans til forhandlere og kunder. I Harsewinkel kører levering af maskiner på fuldt tryk, og for eksempel kan Claas meddele, at der leveres 20-35 Lexion mejetærskere og 15-20 Jaguar finsnittere om dagen.
Chaufførerne leverer de færdigproducerede maskiner sikkert og trygt, og gør en stor indsats i et meget anderledes Europa.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.