Maskinforretning samler salg og ændrer i ledelsen
Maskinpartner A/S lukker afdelingen i Billund, der flyttes til Vejle-afdelingen. Samtidig køber indehaver Lars Jensen den anden indehaver Carsten Mølbys aktieandel i virksomheden
Fremover vil to afdelinger blive til én, når Maskinpartner A/S den 15. november lukker afdelingen i Billund, der rykkes til afdelingen i Vejle.
Også på ledelsesfronten, sker der ændringer. Med Lars Jensens overtagelse af Carsten Mølbys aktieandel betyder det samtidig et farvel Carsten Mølby, der fortsætter som økonomiansvarlig resten af året inden han stopper i virksomheden til nytår.
- Jeg ser frem til at opbygge en organisation med base i Vejle, som er forankret i den lange anciennitet og det store engagement, som vores medarbejdere har. Den megen turbulens der har været i både egne rækker, men også hos konkurrenterne, er langt fra ovre endnu, men med det skridt vi nu tager, tror jeg på, at vi er klar til at agere i markedet fremover, siger Lars Jensen i forbindelse med ændringerne.
Han benytter samtidig lejligheden til at takke Carsten Mølby for mange års samarbejde og understreger, at ændringerne i ejerstrukturen er sket i fuld fordragelighed.
- Jeg ønsker Lars og resten af holdet held og lykke med den nye Maskinpartner, som får en konkurrencedygtig platform at bygge videre på, lyder det fra Carsten Mølby, der fra nytår forlader Maskinpartner efter 32 år i firmaet.