Supermarked hæver priserne i miljø-stunt: En pakke wienerpølser stiger med 21 kroner
Den tyske supermarkedskæde Penny har hævet prisen på blandt andet kød og yoghurt, så de afspejler de »reelle omkostninger«, skriver mediet The Guardian.
Ifølge det britiske medie The Guardian har priserne på madvarer som wienerpølser, mozzarella og frugtyoghurt fået et nøk op hos den tyske discount-supermarkedskæde Penny.
Det skyldes, at kæden vil sælge varerne til de »reelle omkostninger«, der er ved at producere og spise maden.
Prisen er fastlagt af eksperter fra Nürnbergs Tekniske Højskole og Greifswald Universitet ud fra deres effekt på jorden, klimaet, vandforbruget og sundheden.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Prisen på wienerpølser er fordoblet fra 3,19 euro (23,77 kroner) til 6,01 euro (44,79 kroner) i den tyske supermarkedskæde Penny. Tiltaget varer en uge. Arkivfoto