Vildt naturfænomen rammer planter
Flere steder er planter begyndt at spire igen. Det er et resultat af klimaforandringer, lyder det.

Hjemme i Karin Winthers have i Aars i Nordjylland er der begyndt at ske ting og sager, selv om vi er et stykke henne i november måned.
Hun er naturvejleder i Vesthimmerlands Kommune, og hun er især studset over et par ting på hendes egen matrikel, fortæller hun til TV2 Nord.
- Jeg har selv en morgenfrue, der står og blomstrer, fordi det simpelthen er så lunt. Jeg har også haft jordbærplanter, der er blomstret op på ny i november, siger hun til tv-stationen.
Ifølge Karin Winther har de pludseligt spirende planter også haft betydning for humlebier, der stadig er aktive.
- Der er ingen grund til at gå i vinterhi, så længe der er noget at æde. Derfor er bierne ude, fordi der er noget at trække på, siger hun til tv-selskabet.