Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Sara Jaeger er en dansk født videnskabsmand, men har tilbragt det meste af sin professionelle karriere udenfor landets grænser. Primært i New Zealand
Nu vender hun imidlertid snuden hjemad som professor i fødevareforbrug ved Institut for Fødevarevidenskab under Aarhus Universitet.
Ny professor vil kigge på »den svære dyrevelfærd«
Professoren giver udtryk for, at hun ser det som en spændende udfordring at etablere et professionelt fodfæste i Danmark, samt at vende blikket mere mod de europæiske forbrugere.
Aarhus Universitet betegner sin nye professor som en førende international videnskabsmand.
Sara Jaeger tiltrådte den 1. januar 2024, meddeler universitetet i en pressemeddelelse.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.