En af Fyns markante maskinsælgere lægger nu salgsmappen på hylden. Efter ikke mindre end 47 års tjeneste stopper sælger Flemming Nielsen hos Flemløse Maskinforretning.
I den anledning afholdes afskedsreception på Flemløse Kro onsdag den 11. april i tidsrummet fra klokken 16 til 19 for kunder, forretningsforbindelser samt familie og venner.
Oprindelig er nu snart 70-årige Flemming Nielsen uddannet maskinarbejder, men et møde med maskinhandler Hans Andersen bragte ham ind i landbrugsmaskinbranchen tilbage i 1971. I første omgang som landbrugssmed, men efter et merkonomkursus rykkede han ind på kontoret og var senere med til at opbygge et lager i maskinforretningen.
I en alder på 27-28 år blev Flemming Nielsen så sælger, og den funktion har han så varetaget lige siden, sideløbende med kontormæssige opgaver i maskinforretningen.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.