Fødevarepriserne fylder markant i danskernes oplevelse af inflationen. Når prisen på mælk, brød og kaffe stiger fra uge til uge, står det klart i hukommelsen – og det påvirker, hvordan husholdningerne vurderer den samlede prisudvikling.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · I går
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
Priserne på blandt andet mælk og brød stiger fortsat – og det presser både forbrugere og landmænd. Ifølge Landbrug & Fødevarer står investeringer og udvidelser i stampe på grund af uklare rammer og politisk usikkerhed. Arkivfoto