I disse dage lancerer LandboNord, som den eneste DLBR-virksomhed i landet, nu produktet LN e-Overblik, som giver brugeren mulighed for at kunne trække tal fra specifikke ejendomme og lave benchmark mellem den enkelte landbrugsvirksomheds sites samt have fokus på, hvordan det går i forhold til det budgetterede.

- Med ”LN e-Overblik” kan landmanden få en topmoderne og effektiv økonomistyring af sin virksomhed via professionel og overskuelig præsentation af nøgletal og KPI’er. Vores elektroniske ledelsesværktøj er målrettet landmandens egen ledelse af virksomhed samt interessenter herunder gårdråd, bestyrelse, bank og medarbejder. Vi løfter det detaljeret bogholderi til en professionel ledelsesrapportering med en ny og forfriskende tilgang, siger chefkonsulent i strategi og virksomhedsøkonomi, Anne-Mette Søndergaard.

Med den indsigt, som LN e-Overblik tilbyder, så får den enkelte landmand et stærkt styringsværktøj med et tværfagligt fokus på hele virksomheden. På den måde bliver det nemmere at udpege indsatsområder, lave en tæt opfølgning, og ikke mindst giver det landmanden mulighed for bedre management og personaleledelse.

- Uanset hvor meget man forsøger at standardisere sin produktion, så vil det aldrig være muligt at opnå identiske fremstillingsomkostninger på samtlige ejendomme. Derfor har flere af vores kunder længe ønsket en elektronisk overbliksløsning, som vi nu kan tilbyde. Her får du netop indsigt i de forskellige aspekter af virksomhedens niveauer, siger chef for digitalisering i LandboNord, Morten Langgaard.

Målrettet økonomistyring

Data stammer fra Ø90, som også danner grundlag for de fleste af DLBR-virksomhedernes digitale services. Men indtil i dag har det ikke været muligt for større landbrugsvirksomheder at lave målrettet økonomistyring for de enkelte ejendomme. Det har LandboNord nu lavet om på med første version af LN e-Overblik, som er udviklet i samarbejde med SEGES.

- Vi leverer en elektronisk A4-side med økonomi- og produktionsdata fra de forskellige ejendomme, som vi populært sagt har sat strøm til. På den måde får kunden en visuel præsentation af de vigtigste nøgletal, så eventuelle afvigelser, i forhold til budget og øvrige målsætninger, kan blive spottet og taget hånd om i opløbet. Vi er fortsat ved at videreudvikle produktet, men vi kan allerede nu se, at det virker i praksis, siger Anne-Mette Søndergaard.

En række nye muligheder

LN e-Overblik er en overbygning på regnskabsprogrammet LN Summax, som LandboNord med stor succes i dag tilbyder i forskellige versioner. LN e-Overblik er blevet til i samarbejde med flere af LandboNords store landbrugskunder.

I LN e-Overblik kan kunden og rådgiveren gå fra helikopterniveau, benchmarking/styring af sites og helt ned på bilagsniveau, med blot nogle få klik. Det åbner op for en række af nye muligheder for større indsigt og bedre beslutningstagning, siger Morten Langgaard som lægger vægt på, at LN e-Overblik fungerer på samtlige digitale platforme; hvad enten det er på computeren, mobiltelefonen eller en tablet.

Attraktiv samarbejdspartner

Ifølge Anne-Mette Søndergaard har værdien ved at få LN e-Overblik flere afledte og positive virkninger for alle i virksomheden. Dels bliver virksomhedsejeren mere attraktiv som samarbejdspartner i forhold til pengeinstitutter og andre interessenter, og derudover bliver det nemmere at motivere medarbejderne med synlige målsætninger og opfølgninger for bedrifterne.

- Med en solid, løbende og detaljeret indsigt i økonomi og produktion bliver det nemmere at tage nogle velovervejede beslutninger i en hektisk hverdag, hvor flere parter skal involveres. Detaljegraden er så udviklet, at vi nemt kan dykke ned i data, så alle kan være med, siger Anne-Mette Søndergaard.

Mulighed for at opleve LN e-Overblik

Som en del af markedsføringen er LandboNord nu gået i gang med at demonstrere LN e-Overblik i praksis.

- Vi har investeret en del tid og udvikling i det her produkt, som er førende på markedet. Derfor tilbyder vi nu at demonstrere det live ude på nogle af landets største landbrug. Her vil LN e-Overblik virkelig komme til sin ret, så ledelsesbeslutningerne på virksomhedernes enkelte ejendomme, kan blive taget på et solidt grundlag, siger Morten Langgaard.