Skifteretten i Kolding har indledt en konkurssag mod det kriseramte selskab AC Farming. Det fremgår af en meddelelse i Statstidende.
Selskabet, der er en af Danmarks største landbrugsbedrifter med en årlig produktion af 250.000 smågrise, har i længere tid været i tovene på grund af økonomiske problemer.
I sidste måned måtte selskabet droppe et åbent stald-arrangement, fordi man ikke kunne betale entreprenøren Gråkjær A/S for byggeriet. Det var første gang, offentligheden fik kendskab til de problemer, som altså nu ser ud til at have taget det økonomiske liv af virksomheden.
Trods flere forsøg er det ikke lykkedes folkene bag selskabet, der blandt omfatter rigmanden Jan Daugaard Pedersen, at finde nye investorer til AC Farming. Ifølge Finans.dk har sommerens tørke og de historisk lave priser på svin været den primære årsag til AC Farmings problemer.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.