Skifteretten i Kolding har indledt en konkurssag mod det kriseramte selskab AC Farming. Det fremgår af en meddelelse i Statstidende.
Selskabet, der er en af Danmarks største landbrugsbedrifter med en årlig produktion af 250.000 smågrise, har i længere tid været i tovene på grund af økonomiske problemer.
I sidste måned måtte selskabet droppe et åbent stald-arrangement, fordi man ikke kunne betale entreprenøren Gråkjær A/S for byggeriet. Det var første gang, offentligheden fik kendskab til de problemer, som altså nu ser ud til at have taget det økonomiske liv af virksomheden.
Trods flere forsøg er det ikke lykkedes folkene bag selskabet, der blandt omfatter rigmanden Jan Daugaard Pedersen, at finde nye investorer til AC Farming. Ifølge Finans.dk har sommerens tørke og de historisk lave priser på svin været den primære årsag til AC Farmings problemer.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · I går
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.