Øget risiko for manganmangel i vintersæd
Mange steder i landet er vintersæden i kraftig vækst på grund af tidlig såning og gode vækstforhold. Det kan betyde, at afgrøden skal tilføres mangan ad flere gange med moderate mængder. Der er ikke nok effekt i at give en stor mængde mangan i en enkelt tilførsel.

Her ses udpræget manganganmangel i vinterhvede. Så længe der er vækst i vintersæden, kan den vokse sig til mangel. I milde vintre kan behandling helt frem til jul være nødvendig på arealer stærkt disponeret for manganmangel. Arkivfotos
De optimale så- og vækstforhold hen over sensommeren har betydet, at næsten alle vintersædsmarker står kraftige og i god vækst.
Høje udbytter i den netop overståede høst kan også betyde, at der efterlades mindre kvælstof i jorden efter høst til den nyetablerede afgrøde.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her