Omkostningsbevidst strategi
Med omlægningen fra økologisk til konventionel planteproduktion vil Elsnab Landbrug prioritere omkostningseffektivt landbrug og holde sig til stordriftsegnede afgrøder.

Denne økologiske rugmark skal skårlægges præcis seks uger efter endt bestøvning. – Vi har en pickup til mejetærskeren og gode erfaringer med metoden, der sikrer et godt faldtal i brødrugen, siger Klaus Aage Bengtson. Fotos: Bøje Østerlund
På det strategiske plan vil Elsnab Landbrug sigte mod at skulle optimere efter konventionelle discount-løsninger, lyder det fra en af ejerne, Klaus Aage Bengtson.
- Vi er begyndt at vande og kører nu med to vandingsmaskiner, formentlig med to mere til næste år. Men ellers vil vi være særdeles omkostningsbevidste og formentlig holde os til de sikre afgrøder i markplanen for den konventionelle dyrkning.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her