Torsdag besøgte Effektivt Landbrug den tyske landmand Jörg Claus, der driver 2.700 hektar et par timers kørsel vest for Berlin.

- Her i området er man færdig med at høste vinterbyg, og udbyttet ligger gennemsnitlig på 7 – 8 t/ha, fortæller han.

- Det er lidt overraskende lavt, da vinterbyggen har set godt ud, og der har været passende regn i vækstsæsonen. Normalt høster man her oftest 9 t/ha i vinterbyg.

Jörg Claus tilskriver de lidt lave udbytter et par sene frostnætter i april på et uheldigt tidspunkt for kernesætningen. Den høstede vinterbyg er nemlig ret småkernet.

Bedste afgrøde økonomisk

Den første vinterraps er også skårlagt og tærsket i hans område.

- Rapsen ser til gengæld bedre ud udbyttemæssigt. De første rapsmærker, som vi har tærsket, kommer ud med nok 4 t/ha i gennemsnit.

I vinterhveden går der cirka en uge, før Jörg Claus forventer at sætte sine to Claas Lexion 8700’er på. Det er kun anden sæson, hans mejetærskere skal i gang med høsten.

- Hveden står rigtig flot, men jeg frygter lidt, at frosten også har påvirket dens kerneudvikling ligesom i vinterbyggen.

Han fortæller, at hans økonomisk bedste afgrøde klart er kartofler.

- Men jeg forventer i år også et godt økonomisk udbytte af sukkerroerne, der står ualmindelig godt, og prisen på sukker er høj, slutter den tyske planteavler.

Læs mere om Jörg Claus og hans store landbrug i de kommende uger.

De to nye Claas Lexion 8700'er fra sidste sæson står klar i Jörg Claus' maskinhal.

De to nye Claas Lexion 8700'er fra sidste sæson står klar i Jörg Claus' maskinhal.

Torsdag var der gang i høsten på de tyske kornmarker. Her høstes der forsøg på det tyske landbrugrådgivningsselskab DLG's planteforsøgsgård ved Bernburg i Midttyskland.

Torsdag var der gang i høsten på de tyske kornmarker. Her høstes der forsøg på det tyske landbrugrådgivningsselskab DLG's planteforsøgsgård ved Bernburg i Midttyskland.