Konventionel genmodificering er forbudt i EU, men nu skyder Københavns Universitet en naturlig genvej til forandring af planter. Redskabet er en helt særlig bakterie.
- Den her utrolige bakterie kan tilføje nogle af dens gener til planter i en proces, der kaldes transformation. På den måde kan den give dem en række nye fordele – og ind imellem nogle ulemper, forklarer Henrik Lütken fra Institut for Plante- og Miljøvidenskab ved Københavns Universitet og fortsætter:
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. september 2026
9 min · I går
Politisk opbrud, dyrere kvælstofregulering og lysere udsigter for griseproducenterne. Her er dagens vigtigste landbrugsnyheder.
Forskere fra Købehavns Universitet forventer, at den raps, de har udviklet, er blevet mere tørketolerant på grund af et kraftigere rodnet. Pressefoto
Resultaterne viser indtil videre, at forandring ved hjælp af bakterien rhizobium rhizogenes har givet rapsen et kraftigere rodnet og bedre olie, men også et lavere udbytte. Pressefoto