- Vi ved ud fra tidligere undersøgelser og modelberegninger, at mellem 10.000 og 20.000 rådyrlam årligt risikerer at blive dræbt eller lemlæstet ved græsslæt i Danmark, siger seniorforsker og vildtbiolog Carsten Riis Olesen, Danmarks Jægerforbund.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · 18. september
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.
Trico, der er baseret på fårefedt, har vist sig som et effektivt middel til at få rålammene væk fra arealerne, inden der tages slæt. Foto: Torben Spanggaard Frandsen, Seges Innovation
Rålammenes strategi med at trykke sig på græsarealerne i stedet for at flygte er god i forhold til naturlige rovdyr, men katastrofal i forhold til en skårlægger. Rålammet her er fanget fra en drone under forsøget i Nørreådalen. Foto: Jens Rahbek, Scandinavian Drone Solutions
Rådyrlammene lever livet farligt, når skårlæggerne tager slæt. Arkivfoto: Christian Carus
Thomas Nitschke håber at kunne flere forsøg med droneudlagt afskrækningsmiddel i 2024. Foto: Teknologisk Institut