Det tyske firma Zasso har gennem de seneste ti år testet og udviklet en maskine, Xpower, til nedvisning af ukrudt og græs til økobrug. Man har de seneste måneder testet maskinen som erstatning for Reglone til nedvisning af kartoffelplanter.
Sommeren igennem er den tyske maskine Xpower til nedvisning af udkrudt og græs til økobrug blevet prøvekørt i danske forsøgsmarker.
- Den er udviklet for 11 år siden i Brasilien, men først godkendt til brug herhjemme i år, fortæller Nicklas Hemmingsen fra CNH Industrial, der har prøvekørt den.
- Det er Yding Smedie, der har taget skridtet til at få den hjem, da de føler, de kan stå inde for pr
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.