Efter nye afsløringer: Popp Petersen har solgt sin gård
Sagerne om dyrevelfærd og politianmeldelser har nu ført til, at tidligere LHN-formand og borgmester i Tønder, Jørgen Popp Petersen, har solgt sin gård.

Jørgen Popp Petersen er ikke længere gårdejer. Den nuværende Tønder-borgmester og tidligere LHN-formand har solgt sin gård til sin driftsleder. Arkivfoto
Den tidligere formand for LHN og nuværende borgmester i Tønder, Jørgen Popp Petersen, har solgt sin gård efter flere dyrevelfærdssager, der har kastet politianmeldelser af sig.
Det oplyser Slesvigsk Parti, som han stiller op for, i en pressemeddelelse. Den nye ejer er den hidtidige driftsleder, skriver TV Syd.
- Som jeg tidligere har meddelt, har jeg besluttet at afhænde min gård – og det er nu sket med overdragelsen af både besætning og forpagtning af bygningerne til Dirceu Schnorrenberger. Jeg er glad for, at det er lykkes mig at finde en både god og hurtig løsning, siger Jørgen Popp Petersen i pressemeddelelsen.
Beslutningen kommer forud for det kommende kommunalvalg, som Jørgen Popp Petersen fortsat er kandidat til. I løbet af 2025 har kontrollanter fra Fødevarestyrelsen været på ikke mindre end 14 kontrolbesøg på gården i Søvang, og her har forholdene været så kritisable, at styrelsen har meldt borgmesteren til politiet for otte tilfælde af brudte regler om dyrevelfærd og brug af medicin.
Nye beviser
Oveni de mange anmeldelser har JydskeVestkysten torsdag bragt videooptagelser fra gården, der blandt andet viser en død gris liggende under uhumske forhold.
- Den del af stien, som er filmet, er enten dækket af afføring eller blankt vand. Grisene er smurt ind i afføring, hvilket kan tyde på, at de ikke har adgang til et ordenligt tørt leje, eller at grisene har sølebadet i afføring for at nedkøle sig, siger Lena Rangstrup-Christensen, der er dyrlæge og ph.d. og tidligere har arbejdet som tilsynsførende hos Fødevarestyrelsen.
Hun tilføjer:
- Når huden konstant er dækket af afføring, kan det få helbredsmæssige konsekvenser, som rødme og hudbetændelse. Grisene ses klumpede sammen på de områder, der ikke står under blankt vand. Konsekvensen ved at grisene får mindre plads at opholde sig på, kan blandt andet være, at der opstår flere aggressioner med større risiko for slåskampe og skader, siger hun til avisen.
Jørgen Popp Petersen var flere gange blevet opfordret til at trække sit borgmesterkandidatur, men det har han afvist. Salget af gården er således seneste udvikling i sagen. Den nye ejer, Dirceu Schnorrenberger, overtog gården den 1. oktober.