- Man skal jo ikke være så meget foregangsland, at man lukker produktionen
Hvis man skal beholde så mange af arbejdspladserne i landbruget som muligt i Danmark, er der stadig et arbejde, der venter efter Svarer-rapporten, lyder det fra formanden for Landbrug & Fødevarer.
Onsdagens udgivelse af Svarer-udvalgets rapport markerer en ny epoke i debatten og det politiske arbejde omkring landbrugets klimaindsats. Men der er stadig en vej at gå, inden det for alvor går løs. For der er ting, der mangler.
Sådan lyder det fra formand hos Landbrug & Fødevarer, Søren Søndergaard.
Han er glad for, at rapporten endelig er kommet efter mange måneders ventetid. Det giver noget at diskutere, som Søndergaard udtrykker det. Men:
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. oktober 2026
9 min · I går
Strid om grisestoppets lovgrundlag, ændrede kvælstoftal og målinger fra Skagerrak. Samtidig er russisk korneksport gennem havnene faldet markant.
Tilskud til miljøteknologi, jagt og mental trivsel samt debatten om grisenes velfærd, kvælstof og mere kontrol på gårdene.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Tilskud til miljøteknologi, jagt og trivsel, prisen på bedre dyrevelfærd, et borgerforslag om ulve og de første jordkøb til Gadstrup Skov.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Betaling for dyrevelfærd, kvælstofgrænser for 2027 og tilskud til miljøteknologi. Også nyt om jagt, ulve og rådgivning til grøn trepart.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Dyrevelfærd og betalingsvilje, 40 procent i teknologitilskud, jagt og trivsel, ulvedebat, Bovaer til kvier og dokumentation efter en skade.
0:00 / 0:00
Bagsmækken
Uge 33
Bagsmækken #2 - Business
46 min · 11. august
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
- Vi vil jo gerne være foregangsland i Danmark og vise Europa, hvordan man gør tingene. Men man skal jo ikke være så meget foregangsland, at man lukker produktionen ned og flytter den andre steder hen, lyder det fra Søren Søndergaard. Arkivfoto: Anne Wolfenberg