Mere end 120.000 landejendomme betaler i dag grundskyld af deres produktionsjord. Det er en skat, man ikke ser i andre industrier. Den skal nu afskaffes, lyder det fra Liberal Alliances partileder Anders Samuelsen, der forleden besøgte en stor mælkeproducent i Rødding.
- Landbruget spiller en central rolle i den grønne omstilling, og jeg har noteret mig, at landbruget er mere end klar til at tage ansvar. Men jeg ved også, at det koster penge og kræver overskud, hvis man skal fremtidssikre og innovere sin bedrift. Derfor foreslår jeg i dag at fjerne beskatningen af produktionsjord, siger Anders Samuelsen.
 Produktionsjordbeskatning rammer dansk landbrug særligt hårdt på konkurrenceevnen, da stort set ingen andre lande har lignende beskatning af jord. En afskaffelse vil give mere overskud i økonomien til at investere og innovere deres landbrug i en mere grøn retning.
 - Beskatningen af produktionsjord er en særlig beskatning på produktionsapparatet, som andre brancher ikke har. Og den bremser væksten og hæmmer udviklingen i landbruget. Den vil vi gerne gøre op med, siger Anders Samuelsen.
 Danske landejendomme betaler i gennemsnit 7.800 kroner i produktionsjordsgrundskyld om året. Det er penge, som er langt bedre givet ud, hvis de går til udvikling og grøn omstilling i landbruget.
Udover Anders Samuelsen og Mette Bock var også folketingskandidaten i Sydjylland Steen Holm Iversen på besøg hos mælkeproducenten Christian Lund i Rødding for at diskutere klimaløsninger og forbedring af rammevilkårene for danske landmænd.
 
Politik