Traditionen tro byder programmet på højaktuelle faglige emner, god mad og underholdning, når Porcus inviterer til årsmøde. Det gjaldt også i år, hvor over 400 svineproducenter og deres medarbejdere fra hele landet fandt vej til Messe C i Fredericia.
420 ejere, driftsledere og ansatte fra alle kanter af landet havde takket ja til invitationen, da Porcus for andet år i træk inviterede til årsmøde i Messe C i Fredericia torsdag i denne uge.
Efter samling og kollegial snak over kaffe og en temmelig stor »småkage« trak de fremmødte ud i mødelokalerne til henholdsvis et dansk og et engelsksproget program.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · I går
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.
Dyrlæge Lars Rasmussen bød velkommen og præsenterede dagens faglige program til den danske session. Fotos: Camilla Bønløkke
Dyrlæge Jesper B. Sanden satte fokus på PRRS og planen for en vellykket sanering.
Dyrlæge Anne Priebe gik på podiet og fortalte om den situation, hvor en slagtesvinestald blev smittet med ondartet lungesyge via en biogaslastbil.
- Når vi skal spare CO2, så skal vi fokusere på høj fodereffektivt, vi skal prøve at sænke dødeligheden og så ikke mindst have en høj tilvækst, lød det indledningsvist fra Hans Bundgaard.
- Vi har en bunden opgave i at finde ud af, hvordan vi udvikler vores bedrifter fremadrettet samtidigt med, at vi kan have et lavere aftryk, om det så er klima og miljø, eller hvad det nu er, lød det blandt andet fra direktør Lisbeth Henricksen fra Seges Innovation.
Kristian Havn kom i forbindelse med emnet vedrørende influenza også ind på mulighederne ved autovacciner, som vi desværre ikke har gavn af i Danmark.
Godt og vel 400 ejere og deres medarbejdere fra hele landet fandt vej til årsmødet i torsdags.
Torsdag bød Porcus velkommen til årsmødet, der for anden gang blev afholdt i lokaler hos Messe C i Fredericia.