Formalingsudstyret skal have tilstrækkelig kapacitet
Skivemøller og hammermøller har hver deres styrker og svagheder. Omkostningsmæssigt ligger de to typer formalingsudstyr stort set side om side over tid.
Når der skal investeres i formalingsudstyr til male/blandeanlægget, er det vigtigt at vælge formalingsudstyr med så stor en kapacitet, at formalingen kan foregå indenfor en normal arbejdsdag.
Dét råd kommer fra griserådgiver Kim Kofoed fra VKST. Hans begrundelse er, at rigelig formalingskapacitet gør det muligt at komme hurtigt med igen efter driftsstop.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I dag
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
- Når der skal investeres i formalingsudstyr til male/blandeanlægget, er det vigtigt at vælge formalingsudstyr med så stor en kapacitet, at formalingen kan foregå indenfor en normal arbejdsdag, lyder rådet fra griserådgiver Kim Kofoed, VKST. Foto: Erik Kjærgaard Christensen
En fordel ved skivemøllen er, at formalingsgraden kan indstilles individuelt til råvarerne i computeren. I øvrigt er skivemøllen mere fleksibel med hensyn til råvarevalg. Her er en skivemølle monteret med en tromlerenser ovenover. Foto: Kim Kofoed, VKST
En smart finesse ved nogle moderne hammermøller er, at de automatisk skifter rotationsretning fra gang til gang. Det sikrer, at slaglerne slides ens på begge sider, så de kan holde længere. Foto: Thomas Særkjær, Big Dutchman (Skandinavien) A/S