Finsk grisekød fører an i klimaløbet
Kødproducenten Atria har haft succes med at skabe sojafri foderkoncepter til konventionelle grise. Værktøjskassen består af lokale proteinkilder og mælkesyrefermenteret protein.

Daniel Klockars arbejder med foder til smågrise, søer og slagtesvin hos A-Rehu, et datterselskab til den finske kødproducent Atria. Virksomheden arbejder på at erstatte soja i grisefoder som led i at reducere svinekødets klimapåvirkning. Fotos: Atria
Den største bidragsyder til CO2e i kødproduktion er foder. Som et resultat heraf fokuserer Atria og dets foderproducent A-Rehu på at reducere CO2-udledningen fra foderet for at blive den mest bæredygtige kødproducent i Norden. Midlerne til at nå målet inkluderer mere lokalt producerede afgrøder, brug af biprodukter og udelukkelse af soja i grisefoder.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her