Den tyske notering stiger endelig
Efter 15 ugers dødvande er der igen fremgang i den tyske svinenotering.
Den tyske svinenotering er steget for første gang i næsten fire måneder. Arkivfoto
Den tyske notering er steget med 4 eurocent til 1,40 euro pr. kilo. Det svarer til 10,43 kroner. Det oplyser Danske Svineproducenter.
Dermed er en periode på 15 uger med uændrede priser slut. Udbuddet af slagteklare grise er lavt og ikke tilstrækkeligt til at dække slagteriernes efterspørgsel. Antallet af slagtninger ligger i de første 5 uger 2019 knap 5 procent lavere end i samme periode året før. Det er derfor ikke overraskende, at priserne på det tyske slagtesvinemarked stiger.
På kødmarkedet er prisniveauet imidlertid stort set uændret. Det er et dilemma for de fleste tyske slagterier. På den ene side stiger deres indkøbspriser i form af en stigende slagtesvinenotering, på den anden side kan de p.t. ikke realisere højere salgspriser. Det er en situation, som vi sandsynligvis vil opleve ofte i år