L&F lider nederlag i svinestambogs-afgørelse
Miljø- og Fødevareklagenævnet har påbudt Landbrug & Fødevarer Svineproduktion at udlevere stambøger til de udtrådte avlere, der nu inviteres til møde.

- Vi er uenige i afgørelsen, men vi tager det naturligvis til efterretning, og så må vi se på mulighederne herfra, siger Erik Larsen. Det sker efter at Miljø- og Fødevareklagenævnet har vurderet, at de af DanAvl/DanBred udtrådte svineavlere skal have adgang til stambøger gennem Landbrug & Fødevarer Svineproduktion.
En klokkeklar begmand rammer nu Landbrug & Fødevarer Svineproduktion i sagen om tidligere DanAvl-medlemmers udtræden. I går blev der nemlig truffet afgørelse i sagen om udlevering af stambøger til den gruppe af avlere, som har trukket sig som DanBred-producenter (det tidligere DanAvl, red.).
Miljø- og Fødevareklagenævnet har vurderet, at de udtrådte avlere skal have adgang til stambøger gennem Landbrug & Føde
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her