Martin Boe Madsen: Flere unge skal med på vognen
Martin Boe Madsen er ikke i tvivl om, at dansk landbrug går en spændende fremtid i møde, og han håber, at flere unge vil være med som selvstændige i erhvervet.

Der er flotte resultater hos Martin Boe Madsen, der også tidligere er kåret som årets slagtesvineproducent. I soholdet ligger bedriften i Ebberup på 37 grise pr. årsso.
Martin Boe Madsen har hidtil ikke været så meget med i bestyrelsesarbejde, men ved generalforsamlingen i marts blev han valgt ind i bestyrelsen for Centrovice.
- Jeg blev spurgt, om jeg ville være med, og det havde naturligvis være lettest at sige nej. Men så bliver det jo svært at brokke sig over, at der mangler unge i bestyrelsen, lyder det fra Martin Boe Madsen, der nu med sine 10 års erfaringer også vurderer, at han begynder at have noget
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her