Vigende smågrisesalg får betydning: SLS Sjælland lukker ned
Vigende omsætning og salg af smågrise som følge af at de mindre svinebesætninger ophører medfører, at SLS Sjællands smågrisesalg lukker med udgangen af juni.
I en lang årrække har der væres omsat og handlet smågrise i SLS Sjælland og forløberne for dette. Nu er det imidlertid slut. Årsagen er, at mange af de mindre svinebesætninger lukker, hvilket medfører en vigende omsætning.
- Gennem generationer har der været en række smågrisesalg rundt omkring i landet, og det har der også været på østlige øer, fortæller formanden for SLS Sjælland, Niels Aagaard Jørgensen.
Han fortæller videre, at der er flere andre smågrisesalg, der fortsat kører fornuftigt og endnu har et stort marked, men at det på østlige øer ikke har udviklet sig til at blive større. Tværtimod.
I 2014 omsatte SLS, der står for Slagteriernes og Landbrugsorganisationernes Smågrisesalg, 70.538 smågrise. I 2018 var tallet faldet til 39.824, og i første kvartal 2019 blot 5.483.
- Det ser desværre ud til, at den udvikling fortsætter. Strukturudviklingen i Danmark generelt betyder, at antallet af omsatte smågrise yderligere vil falde. Det tager vi nu konsekvensen af, og lukker SLS Sjælland med virkning pr. 30. juni, fortæller Niels Aagaard Jørgensen.
Udvikling gennem mange år
Forløberen for SLS Sjælland skal ses i de mange små husdyrauktioner, der var rundt omkring for år tilbage. Den tidligere mangeårige formand for SLS, Arne Jørgensen, har også oplevet en stor ændring gennem årene.
Arne Jørgensen var også med i landsbestyrelsen for paraplyorganisationen Sammenslutningen af smågrisesalg i Danmark, der for fem år siden blev nedlagt, da mange af de mindre smågrisesalg lukkede.
- Strukturudviklingen medførte, at stadig flere af de lokale smågrisesalg blev lukket ned, lyder det fra Arne Jørgensen, der husker tilbage til en tid, hvor der var smågrisesalg i blandt andet Roskilde, Ringsted, Slagelse, i Sydsjælland og på Lolland-Falster.
Reception for sidste vognmand
På Sjælland blev flere af de lokale smågrisesalg samlet i Ringsted i den såkaldte småhusdyrauktion – eller rettere levedyrssalg.
- Det lukkede dog for godt 40 år siden, hvorefter der var fire-fem vognmænd, der kørte rundt med smågrisesalg på østlige øer, oplyser Niels Aagaard Jørgensen.
Der blev efterhånden også mindre og mindre at køre med for de tilbageværende vognmænd, og de sidste fire-fem år har Ole Andersen været den eneste, der har kørt for SLS Sjælland.
Inden SLS Sjælland officielt lukker med udgangen af juni, holdes der fredag den 21. juni i øvrigt en reception for Ole Andersen. Det bliver både en jubilæums- og afskedsreception.
- Vi har været rigtig glade for Ole igennem årene, og vi vil gerne markere hans 40-års jubilæum med en lille festivitas, inden vi helt lukker og slukker, forklarer Niels Aagaard Jørgensen.






































