Vogn med hydraulisk åbning på siden til mobile gravemaskiner
Ivarssons i Metsjö AB præsenterede i efteråret deres nyeste produkt, MetaE, en vogn med en hydraulisk åbning på siden, som gør lastning og aflæsning af gods både lettere og mere effektivt.
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Ivarssons i Metsjö AB´nye Vogn MetaE er en innovativ vogn der er designet til at imødekomme de specifikke behov hos mobile gravemaskiner, der arbejder i trange områder, såsom byområder.
Den hydrauliske åbning på siden sparer både tid og kræfter ved lastning af gods fra siden. Siden kan enten være vinklet 90 grader ud eller ligge fladt langs med siden under arbejdet.
MetaE har en støttevægt på 500 kg for at sikre stabilitet og balance under arbejdet, samt en nyttelastkapacitet på hele 6,4 ton. Dette gør vognen i stand til at håndtere varierende laster med lethed. Den har en egenvægt på 2,1 ton, hvilket bidrager til en god brændstoføkonomi.
Ladvæggen er lavet af 4 mm tykt Hardox-stål, hvilket øger holdbarheden og gør vognen ekstra robust. Med en samlet længde på 5,3 meter og en bredde på kun 2,15 meter er vognen nem at manøvrere i trange områder. Volumen af vognen er 5,2 kubikmeter, hvilket gør den effektiv til transport og arbejde.
Vognen kan udstyres med radiostyring for nem manøvrering fra førerpladsen.
MetaE havde sin verdenspremiere i forbindelse med Agromek i Herning, hvor Metsjö havde en egen stand.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · I går
Kvælstofkrav, slam på markerne og mangel på praktikanter præger grisebranchen. Organisationer vil tættere sammen, og årets elev bliver hyldet.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.